• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

Bir otomobil 3.000 km üzeri yola kısa sürede ne kadar dayanabilir??
0

20 posts in this topic

Bugün sabah mercedes yetkili servisine gittim. Bi dünya gurbetçi vardı. Hollanda, almanya, isveç ne ararsanız var. Çoğunun üzerinde port bagaj, bazı arabalar sinek pisliğinden desen olmuş boyaya. Kendi aralarında yarı türkçe yarı kendi dillerinde konuşuyorlar. Neymiş efendim ''kapıkule den girdik takkk gitti'' Ulan tabi gider.. O kadar kısa sürede 1,500 - 3,000 km. yola hangi araba dayanır. Neymiş ''mercedes eski mercedes değilmiş, bmw daha iyiymiş'' Kusura bakma da elin almanı arabayı ağzına kadar yükle sonra 4-5 kişi doluş üstüne 150-200 hız yap otobanda 1,000 km. git diye üretmiyor onu.

 

Siz ne diyorsunuz gurbetçilerin bu işine... Tüm araçlarda yüksek motor bizim ülkede gibi 1,6 motor saçmalığı yok. 

 

Daha doğrusu bir otomobil 3,500 km. yola markadan bağımsız düşünürsek dayanabilir mi?

 

edit: konudan bağımsız olarak bir de bi pazarlıkçılar...saçma sapan konuşmalar.. normal bakıma gelenlerde var anladığım kadarıyla. almanya da bakımın saat ücreti 65 euro gibi bir laf ettiler. orda saatlik hesaplanıyor galiba. burası gibi değil.

hoş burda saatlik hesaplanmasa bize yine geçirmasyon  geliyor.. en basit bakım 1,800 tl olmuş. :mrgreen:

 

sıfır araçlara da biraz baktım. hala ellerinde makyaj öncesi c kasa var. internette ki normal fiyat listelerinden bağımsız daha ucuza bi dünya araç var ellerinde. e kasalarda baya ucuz. (tabi en boşu)

Edited by emre666

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 dakika önce, Najaz said:

 

Ne kadar gurbetçi varsa topunun a....

 

:mrgreen: vallahi ya.. bi kasıntı bi kasıntılar. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bakımlı araç için 3000-3500km gibi mesafeler hiç birşey değil. istersen tek seferde 10.000km git, ne farkeder? sonuçta tüm sistemleri sorunsuz çalışıyorsa ve yağ bakımı da yeniyse, gider. türkler orada da kekoluklarını yapıyorlardır muhtemelen, arabaları bakımsızlıktan ölüyordur.

 

ben daha geçen ay kendi bmw 540'ım ile (20 yaşında araç) 2500km yol yaptım geldim, tek bir sorun çıkmadı.

ahat likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, stardust said:

lan zaten çıkabilecek bütün sorunlar daha önceden çıktı, daha ne çıkacaktı ki... :lol:

 

@TiesTorN

o yüzden bakımlı dedik. bozulmadan yenilediğim parçalar da çok var yani sırf eskimiştir diyerek. türkler genelde geberene kadar sürer bakmaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ellerindeki bütün parayı arabaya ve yolda alacakları yakıta harcadıkları için bakıma pek kafa yormamışlardır muhtemelen. "Mersedes sonuçta ağbi, nolcak ki" tadında bir yaklaşımları olabilir.

TiesTorN and Thustu like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yahu 250'lik X-Max Maxi scooter ile Hatay İstanbul yapan var bir günde :D (bu arada büyük mallık. yorgunluk vs derken kaza ihtimali çok yüksek ama yapan var). Araba bakımlıysa gider.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, emre666 said:

 Kusura bakma da elin almanı arabayı ağzına kadar yükle sonra 4-5 kişi doluş üstüne 150-200 hız yap otobanda 1,000 km. git diye üretmiyor onu.

 

 

Tam da o iş için üretiliyor. Bu aralar bisikletle uzun mesafe yarışları çok var, malum yaz sezonu. 3000-5000 km yol yapıyor bisikletçiler. Yukarıda dedikleri gibi bakımlı araba için o mesafeler problem değil. Hatta bir arabayı her seferinde 10km falan sürerseniz canına çok daha kısa sürede okursunuz. Bazen ilanlarda sadece kısa mesafe sürülmüştür diye bir ifade görüyorum :) 

 

Yine yukarıda dedikleri gibi arabasına bakmayan, servisten, parçadan kısan tiplerle dolu ortalık. Sadece türkler değil avrupadaki bazı doğulu (Viyana'nın doğusu yaklaşık) göçmenlerin favori hareketi cebindeki araba parasının tamamını bulabildiği en havalı arabaya gömmektir. Sonra para kalmıyor tabii bakıma parçaya. 10 yıllık v8 bmw alıyor mesela ama servisine parçasına parası yok. Tüv'ü geçecek kadar yaşatıyordur arabayı. Muhtemelen her geldiğinde Türkiye'de servise sokup bir sonraki tüv'e hazırlıyor arabayı. 

Yeni dizel arabaların çoğunun canına okuyan kirli yakıt sorunu var bir de.  

 

Tabii bunlar sivri tipler olduğundan göze batanlar. Yüzdeye vurursanız azınlıklar, genelin durumu iyi, arabasında da birşey yok :) 

Geçen ekşisözlükte de 10 bin kişinin hesap ettiği üzere 3-4 kişi ve daha üzeriyseniz yaz sezonunda arabayla gelmek uçak+araba kiralamaktan çok daha ucuz ve büyük ihtimal daha kolay. Özellikle de İstanbul sonrası uçuş varsa ve bagajınız, çocuğunuz fazlaysa. Hele bir de havaalanı olmayan bir yere gidiyorsanız ayvayı yediniz. 

Ha niye gelip 3 hafta Sivasın köyünde takılıyorlar derseniz onu bilmiyorum.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bir aracın modeli kadar eski olursa ( temiz kullanılmış olması fark etmez ) sorun çıkarma potansiyeli o kadar yüksektir buna bir de sıcak hava, yük, dip gaz ve bakımsızlık eklenirse o potansiyel tavan yapar.

Bir iki yıllık mercedesin sorun çıkaracağını pek sanmam çıksa bile istisnadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, 4x4 said:

Bir aracın modeli kadar eski olursa ( temiz kullanılmış olması fark etmez ) sorun çıkarma potansiyeli o kadar yüksektir

yanlış... bakımı tam olduktan sonra ne kadar eski olduğununu bir önemi yok. ancak ne yazık ki eski araçlara hakkıyla bakım yapabilen kişi sayısı çok az.

 

not: bakımdan kastım yağ&filtre değişimi değil. gerçek bakım.

Thustu likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, 4x4 said:

Bir aracın modeli kadar eski olursa ( temiz kullanılmış olması fark etmez ) sorun çıkarma potansiyeli o kadar yüksektir buna bir de sıcak hava, yük, dip gaz ve bakımsızlık eklenirse o potansiyel tavan yapar.

Bir iki yıllık mercedesin sorun çıkaracağını pek sanmam çıksa bile istisnadır.

 

beklenenden fazla çıkarır, iyi arabalar ama öyle kalitenin sembolü değiller yani. Ha kalitenin sembolü araba kaldı mı bilmiyorum, belki bazı Toyota ve Lexus modelleri falan. 

Kullan at modeline doğru gidiyoruz. 

 

Thustu likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Genelde eski modeller kullanıyorlar problem biraz ondan kaynaklanıyor. Bakım konusu da var @TiesTorNun bahsettiği gibi. Edirne’den dönerken hep eski Mercedes ve BMW ile gelenler olurdu, 2-3 hafta önce gidip geldim Edirne’ye, durum hala aynı. Bunu neden yaptıklarını bilemiyorum, ucuz olması etken olabilir tabi ama işkenceden farksız bir şey 2-3 gün araba kullanmak, şuradan çıkıp Çanakkale’ye gitmek zor geliyor bana. İskenderun’a giderken zaten uçakla gidip orada araba kiralıyorum. Türkiye’nin her yerinde araç kiralamak-uçakla ulaşmak mümkün artık. Memleket hasreti vs. de hikaye, yok öyle bir şey. Ben kaç senedir İskenderun’a 2 gün gittiğimde sıkılıyorum 3. gün dayanamıyorum. Babamlar orada olmasa gitmem zaten. İşin magazinsel boyutundan farklı olarak bu araçların eski olmasının yanında bu şekilde gelen yurtdışında çalışan insanların, oralarda alt gelir grubunda bulunması ve bu araçlara yeterli bakımı yaptıramaması gibi nedenler ön planda bence. Bugün rutin bir BMW bakımı ortalama 400 euro civarında tutuyor her 10-12k km’de, ayda 1300 euro maaşı olan biri için ciddi bir rakam olabilir.

infestor and Hamso like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amaç gurbetçi gömmek mi yoksa otomobillerle ilgili bilgi almak mı?

 

Gurbetçilerden daha sinir bozucu bir şey varsa o da gurbetçi kompleksi olan tiplerdir herhalde.

 

Otomobil ise gider, 3000'de gider 5000'de gider 100.000'de gider. Eğer bakımları düzgün yapılmış ise düzgün kullanılır ise 7/24 çalışabilen bir makinedir otomobil. Gurbetçilerin servise gitme sebebi ise arabalarının bozulmasından dolayı değil, "yola çıkmadan önce aracın her tarafı iyice kontrol edilsin, yolda başımıza bir iş gelmesin"dir. Ayrıca inanmayacaksınız ama Türkiye'de aracının bakımını yaptırmak, arızalı bozuk kırık parçaları değiştirtmek çoğu durumda daha uygun oluyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gurbetçi kompleksi olması için öncelikle ulaşamayacağım bir noktada olmaları lazım. Haliyle yok öyle bir şey :) 

 

Eski araç kullanıyorlar, bakımları da düzgün değil büyük ihtimalle. Sorun bundan kaynaklı bana göre. Bir ihtimal Toyota kullansalar bu kadar problem yaşamazlar, 10k bakım yerine 15k civarında götürüp 164k km’ye kadar sorunsuz kullandım. Eski BMW’ler biraz sorun potansiyelli bakımsız kaldığında, gelenler de en genç 10 yaşında araçla geliyorlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otomobiller artık eskisi kadar uzun yıllar kullanılacak şekilde üretilmiyor. Avrupa'da hurdaya gönderilen araçları görseniz içiniz acır. Miss gibi arabaları eskidi bunlar diye geri dönüşüme gönderip parçalıyorlar ve elde edilen ham maddelerle yenilerini yapıyorlar. Çünkü adamların kurduğu sistemde bu daha avantajlı.

 

Bir kaç Japon firma dayanıklılık konusunda hala diretiyor, misal Toyota Supra örneği vereyim. Yeni Supra BMW Z4 ile aşağı yukarı aynı araba ama Z4 Supra'dan 50HP daha güçlü. Aynı motor aynı şanzıman neden 50hp fark var? Çünkü Toyota'nın mühendisleri motor gücünü 50HP düşürdüklerinde aracın anca Toyota standartlarında dayanıklılığı karşıladığını tespit etmişler.

ChipArchitect likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arabalardan cok az anlarim, benim gozlemledigim yeni arabalarin minimum bakim gereksinimiyle maximum gitme potansiyeli olacak sekilde uretildigi.

Bu halde periodik bakim yapilarak kullanilan daha eski modeller kadar dayanikli olmayabilir.

Toplum bu sekilde evrildigi icin durum boyle biraz bence. Otomobil kavraminin algilanisi degisti yillar icerisinde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
0

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.