En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 5.002 mesaj var

Fn+Ctrl abez tus yerlesimini yuzyillardir israrla devam ettiriyorlar :baba:

is biligsayarim T14 ve tabii ki de Fn tusu en kosede. neyse ki vantage tools'tan konvansiyonel yerine alabiliyoruz. lenovo herhalde sukur ve biat istiyor bizden

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Otomatik espresso makinesi ben de baktım Phillips'inkini ama sonra filtre değişimi vs bir sürü boku püsürü çıktı vazgeçtim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 dakika önce, infestor said:

lenovo herhalde sukur ve biat istiyor bizden

Lenovo'nun Allah belasını versin :)

Dün SSD'yi X13'e taktıktan sonra, Lenovo sitesinden indirip hazırladığım recovery USB'si ile Windows 11 kurayım dedim. Normalde W10-11 kurulumları çok kısa sürüyor biliyorsunuz; hızlı bir NVMe SSD'ye 3 bilemedin 5 dakikada kurulum yapılıyor. Recovery USB'si ile kurulum tam 35 dakika sürdü; bu esnada bilgisayar defalarca yeniden başlatıldı.

Eğer Lenovo USB'si ile değil de, W11 ISO'su ve Rufus'la kendi hazırladığım bir USB ile kurulum yapmış olsa idim, sürücü kurulumları vs. dahil en fazla 15 dakikada tamamlayabileceğim bir iş için 35 dakika nedir abi? Lenovo'nun yazılım takımını komple kapının önüne koyması lazım.

Bu tatsız kurulum sürecini bir kenara bırakırsak, PCIe 4 SSD'nin de katkısıyla X13 feci hızlı. Alette 10 çekirdekli (2P+8E; 12T) Core i5 1235U işlemci, 16GB LPDDR5 4800MHz RAM ve 80 işlem üniteli Iris Xe grafik çekirdeği var. Ryzen 5 3500U işlemcili ThinkPad T495'ten buna geçince nasıl yani falan oldum :D 

Alete FHD IR kamera da koymuş Lenovo. IR kamera sayesinde Windows Hello yüz tanıma desteğiyle login olabiliyorsun. Bir de Glance diye bir yazılımla geliyor. Bilgisayarın başından kalktığında veya arkanda dikilen biri ekrana bakacak olursa ekranı kapat, ekranı buğulandır, harici monitörü kapat gibi şeyler yapabiliyor. En sevdiğim özelliği bu oldu valla.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS4 Pro için WD Blue SA510 1TB SSD ve Arctic MX-4 termal macun aldım (aslında MX-6 alacaktım ama ısı açısından bakınca aradaki fark 2 katı fiyata değmez diye düşündüm). SSD'yi takıp diski yedekledim fakat T8H tornavida ucum olmadığı için henüz aletin içini açıp macunu yenileyemedim. T8H uç bulabilirsem cihazın içini temizleyip öyle devam ederim.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 6/8/2023 at 17:34, infestor said:

kahve mütehassısi oldugumdan degil ama hep otomatik espresso makinelerine bir hevesim vardi gidip aldim bir tane.

DeLonghi Magnifica S ECAM21.117.B

ECAM21117B-5eecd15b540ed200171fa8eb.png

Ya bu zikkimlar TR'de direkt x2 fiyata satiliyor... Yurtdisinda misal DELONGHI PrimaDonna ECAM 550.85.MS modeli 900 euroya satiliyor, burada 50-55 bin TL... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, JardeL said:

Ya bu zikkimlar TR'de direkt x2 fiyata satiliyor... Yurtdisinda misal DELONGHI PrimaDonna ECAM 550.85.MS modeli 900 euroya satiliyor, burada 50-55 bin TL... 

maalesef :2no:

benimkini €330'a aldim

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, SEP said:

PS4 Pro için WD Blue SA510 1TB SSD ve Arctic MX-4 termal macun aldım (aslında MX-6 alacaktım ama ısı açısından bakınca aradaki fark 2 katı fiyata değmez diye düşündüm). SSD'yi takıp diski yedekledim fakat T8H tornavida ucum olmadığı için henüz aletin içini açıp macunu yenileyemedim. T8H uç bulabilirsem cihazın içini temizleyip öyle devam ederim.

PS4 Pro'ya SSD takmanın bir faydası olmuyor diye biliyordum, hala bu şekilde mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Definitive said:

PS4 Pro'ya SSD takmanın bir faydası olmuyor diye biliyordum, hala bu şekilde mi?

Dün akşam tornavida ucunu bulup temizliği de yapabildim. SSD ile oyunların açılış süreleri çok farketti. Kronometreyle tam süre turmadım ama Horizon Forbidden West oynarken yükleme için beklerdi 1-2 dk, şimdiyse 20-25 saniyede oyun yükleniyor.

Ve cihaz artık uçuşa geçer gibi aşırı ses çıkarmıyor. İçi pek tozlanmamış gerçi ama eski macun çok katılaşmış ve yer yer boşluklar vardı. Yeni macunu düzgün ince bi tabaka halinde sürünce sesi de azaldı.

Najaz and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet o ben oluyorum :) . baktım fiyatlar 1 haftada 5k yukarı çıktı ve daha da çıkacak duruyor. hazır uyguna bulmuşken yapıştırdım 4070 Ti.

aldığım model Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming 12G modeli. Bence iyi bir seçim oldu. Hoş OC modelini bulamadım ama 20mhz den çok bir şey çıkmaz :)

özellikle kart kaslı çok. 3070 ti dan sonra ne oluyoruz falan oldum. ama kasama çok rahat sığdı sorun olmadı. Aşırı sessiz. Isınmıyor. 3070 ti dan daha az güç çekiyor ki benim 3070 ti undervoltluydu. Neyse DLSS 3.0 ile epey epey epey götürür bu beni 2K da. 

jackjoker tarafından düzenlendi
wazzap, Omfs and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sarkma önleyici lazım ağır kartlarda, Zotac’ta kutudan çıkıyor, ancak üstünde duracağı zemin lazım, benim kasada oldu da her kasada olmaz, çıkmadı ise de ayrıca almak lazım, PCI slotuna giren yerin kırılması en klasik sorun bu tip kartlarda gördüğüm kadarıyla.

RTX 4XXX kartlarda gördüğüm kadarıyla overclock versiyonu falan farketmiyor hele de serideki soğutucular aynı ise ki genelde aynı oluyor ve power limit aynı ise, Nvidia boost alıp götürüyor kartı zaten gidebildiği yere kadar.

Bunlarda bence dikkat edilmesi gereken konu esasen soğutucu, kimi RTX 4080 modellerinde mesela markanın RTX 4090 kartlarında kullandığı aynı soğutucu var, bu tip ürünlere bakılabilir.

Bendeki RTX 4080 varsayılan halde 2775MHz’e kadar çıkıyor arada bir baktığımda, bendeki düz versiyonu, OC versiyonu da var ancak bendeki ile üzerindeki soğutucu aynı, az bir fark vardır BIOS’ta hız olarak da o kartın da yapıp yapabileceği budur zaten. 

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, SkyWarrior said:

şimdi ilk olarak diyeceğim, adam almış, sistemine takmış zaten. önce hayırlı olsun demek düşer bize.

ikinci olarak da bahsettiğimiz kişi @jackjoker zaten almadan en ince ayrıntısına kadar inceleyen bilinçli bir kullanıcı, bu durumdan da haberi var :D

son olarak da kasasının yönünü yataydan dikeye pozisyona çevirdi yani ekran kartı dik duracak kasa içinde o yüzden bir baskı olmacak ekran kartı üstünde video'daki soruna yok açabilecek.

kendi yorumum bu konuyla ilgili, gigabyte'ın arkasında durmaması kötü ama 10 binlerce ekran kartı satan bir markanın tek bir ürününü bir kaç kullanıcı çatlattı diye benim satın alma tercihim değişmezdi.

ülkede ilk kriter nerde ucuz fiyat. ben de mesela PNY hiç kullandığım, radarımda olan bir marka olmadığı halde fiyatı bariz ucuz olduğu için aldım. iyi ki de almışım. 28 bine aldığım kart 40 bin şuan.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam memnunsa diyecek birşeyim yok. Sadece müşterisine kötü davranan bir firma olmuş gigabyte. Ben B550 anakartı gigabyte aldım ucuz diye ama şimdi sorsan alır mıydım. Asla. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, SkyWarrior said:

Hocam memnunsa diyecek birşeyim yok. Sadece müşterisine kötü davranan bir firma olmuş gigabyte. Ben B550 anakartı gigabyte aldım ucuz diye ama şimdi sorsan alır mıydım. Asla. 

evet bunlar aynı fiyatsa, satın alma tercihi yaparken bir kriter oluyor. ama işte tek bir üründeki tek bir sorunla tüm markayı da silmemek lazım.

belki 15-20 sene önce MSI ekran kartlarında şimdi ne olduğunu bile unuttuğum sorunlu bir seri gelmişti, alanlar hep uğraşmıştı. Asla MSI almam demiştim.

sonra fiyat çok uygun yakalayınca GTX 1080 Ti aldım misal, sağlamlığıyla, soğutucusunun diğer markalara göre üstünlüğüyle falan aşırı memnun bıraktı o kart beni.

son dönemde de kurduğum 3 sistemde de MSI anakartlar tercih ettim. Stabilitesinden, VRM başarısının Asus'un en üst seviye ve fiyatı 2-3 kat pahalı kartlarla aynı olmasından aşırı memnun kaldım.

benim takıldığım nokta: artık heves edip almış, evine getirip takmış adama "almasaydın" demek yerine, böyle bir sıkıntı olabiliyormuş, dikkat et başın ağrımasın demek daha doğru olur.

fakat dediğim gibi @jackjoker bilinçli bu konuda, ekran kartı desteği sistemine tam uymadığı için kasayı yatay yerine dikey yönde kulanıyor şuan ekran kartı ve PCI slotuna bir baskı olmasın diye.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakartlarda da malware vardı hocam UEFIlerde. İyi ki windows kullanmıyorum günlük yoksa kafayı yerdim ben o zımbırtı ile (UEFI den gelip kendi kendine yüklenen bir asistan zımbırtısı varmış eski UEFI versiyonlarında). F16E diye bir UEFI çıkarttılar iptal ettiler ki agesa 1.2.0.7 ile fTPM açamıyordum normalde açılabilmesi lazımken ancak F16e ile düzelttiler bir de tabi bu sıvadıkları malware meselesi. 

Asus ve Gigabyte bu son dönemde ciddi batırmadalar. GN MSI nin batırdığı dönemleri de yazdı. Piyasada ortalığı batırmamış bir Asrock kaldı ki pro ürünleri de çok şahane, bir de PNY ve benzeri gpu oyuncuları. Büyükbaşların hepsinde sıkıntılar büyük. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 6/8/2023 at 4:34 PM, infestor said:

kahve mütehassısi oldugumdan degil ama hep otomatik espresso makinelerine bir hevesim vardi gidip aldim bir tane.

DeLonghi Magnifica S ECAM21.117.B

ECAM21117B-5eecd15b540ed200171fa8eb.png

Aynısı bende var. Süper cihaz. Neredeyse 5 senedir her gün kullanıyorum ama hiç sıkıntı çıkarmadı. 3-6 ayda bir kireç temizlemesi (cihaza özel sıvısıyla) yaparsanız tadından yenmez.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok