Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.892 mesaj var

İçin rahat etsin, yetkili servis kötü bir yağ koymuş olamaz. Hani bundan sonra da az km yapacağım desen bile ben olsam en az 10 bine kadar beklerdim. Google a bakma sen, ben bmw dizelde 20 bin km’de bir değiştirdim, hatta pandemiden önce konulan yağ 3 sene durdu arabada, herhangi bir sorun yaşamadım. Çıkan yağı da hep kontrol ettim ne durumda diye, hep daha gideri vardı.

rammstein and Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Atrin said:

ya bakımlar hakkında bir sorum olacak. bizim golf 7 15.000km de bir yada yılda bir bakım yaptır diyor. Geçen uyarı verdi bakım geldi diye. baktım 3.500km yapmışım ama 1 yıl olmuş. bence yaptırmasam olur gibi geliyor. arabanın garantisi de bitti zaten. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

15.000 km'de bir yaptir.

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin

bu konu hakkında daha önce burda da yazmıştım... yağ değişiminde süre olayı hikaye.

google bu konuda 2'ye bölünmüş değil aslında. bir tarafta yağ üreticileri ve servislerin tavsiyeleri var ki bunlar genelde yağın max 1 senede değişmesi üzerine kurulu. bu süreyi 6 aya kadar düşürenler bile var. bunun tek sebebi para kazanmak. teknik olarak hiç bir dayanakları yok, bahsettikleri gerekçeler palavradan ibaret.

diğer tarafta ise bu konu hakkında tarafsız ve bağımsız kişilerin yaptığı testleri ve tecrübeleri okursanız yağ değişiminde süre diye bir şeyin olmadığını göreceksiniz.

yağda oluşabilecek tek negatif durum araç uzun süre kullanılmadığında yağın içinde biriken nemdir ve enjektörlerden içine damlayan yakıttır. ama bu kalıcı bir şey midir? hayır. aracı çıkarıp 1-2 saat sürdüğünüzde yağ zaten 100c ve üstü sıcaklıklara erişiyor, içindeki nem ve yakıt ne varsa hepsi uçup gidiyor, geriye saf yağ kalıyor.

sürekli kendini temizleyen bir sistemi size sanki temizlenmiyormuş ve yağ çöp oluyormuş gibi lanse ediyorlar. kanmayın.

alakasız ama konu yağdan açıldığı için yazacağım, yağların raf ömrü diye bir şey de yoktur. 5 sene ömür olayı tamamen palavra, para kazanma üzerine kurulu bir yalan. uzun süre rafta bekleyen yağda olan tek şey katkı maddelerinin dibine çökmüş olmasıdır. kutuyu iyice çalkalayıp motora koyduğunuzda zaten tekrar birleşiyor o katkılar. eski tarihli ucuz yağ bulursanız alın geçin, düşünmenize gerek bile yok.

stardust, Mono, jackjoker and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/9/2024 at 20:46, stardust said:

iyi bir amerikalı sürücüyü istanbul'da araba sürmek zorunda bırakın, çok ciddi söylüyorum, ya oturur ağlar ya da aracı yolun ortasında terk edip kaçar.

Tam degilse bile yakın bir gözlem yukarıdaki. :mrgreen:

"o yüzden otoyolda mal gibi trenin vagonları gibi sabit hızda gidiyorlar."  

Sagol be, valla kendimi cok iyi hssetim :facepalm: iyi gommüşsün, helal olsun  :mrgreen:

Yalnız unutulan bir nokta var. Sizin 20-25 kilometrede yaptiginz o sollamaları, makasları biz burada 110-120 km de yapıyoruz  :cici:  :zuh:

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 17.01.2024 at 6:31 PM, TiesTorN said:

aracı çıkarıp 1-2 saat sürdüğünüzde yağ zaten 100c ve üstü sıcaklıklara erişiyor, içindeki nem ve yakıt ne varsa hepsi uçup gidiyor, geriye saf yağ kalıyor.

Kapalı sistem değil mi o? Nereye uçup gidiyor? :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 minutes ago, wazzap said:

Kapalı sistem değil mi o? Nereye uçup gidiyor? :D

uzun uzun anlatacak sabrım yok, "yağ siglonu"nu ve onunla beraber çalışan parçaları araştırabilirsin... (crankcase ventilation valve)

özet olarak yanma esnasında silindirlerde oluşan yağ buharını siglon süzüp kartere geri gönderiyor, yağ haricindekiler ise atmosfere salınıyor. damıtma yöntemi ile temizleme gibi...

bu tabi eser miktardaki yabancı maddeler için geçerli. gidip de yağın içine şişeyle su dökersen onu temizleyemez. aracın normal kullanım süresince (motorda sorun yoksa) yağa karışan maddeler eser miktarı geçmez zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gençler 2024 mtv 1. ödemesi bu ayın sonuydu değil mi son günü? Acaba 2023 de fazladan yaptığımız ödeme gibi birşey olacak mı yine bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, ZvAnA said:

Gençler 2024 mtv 1. ödemesi bu ayın sonuydu değil mi son günü? Acaba 2023 de fazladan yaptığımız ödeme gibi birşey olacak mı yine bakalım.

31 Ocak son tarih. Arabalardan birisini inat edip 2023 ikinci taksidi de ödememiştim. 3 tane birden ödeyince epey küfür ettim.

Ek vergiler gelecekse bile seçimlerden önce ayak seslerini bile duyurmazlar. Sonrasında asıl parti başlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar. Park halinde iken arka tampona sürtmüşler sanırım. Araç yıkayalım dedik pazar pazar canımız sıkıldı. Nasıl düzeltebiliriz ?

IMG_3352.jpeg

IMG_3354.jpeg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

Benim arabanın da ön ve arka tamponları çizik, sürtük. Umrumda bile değil. Tampon işte plastik aksam. Fazla umursamamak, nazar boncuğu gibi değerlendirmek lazım. :) Geçmiş olsun.

Edit: Aşağıdaki gibi

Spoiler

dbab1857e9e3d7ff36b1f4d3e6e3eefb.jpeg

5d2833219cccdc4fddc509df15a9157e.jpeg

b1ab4344a39822669803fc5690c3593d.jpeg

7dc8615953cb3bceaa28241e8714838e.jpeg

Mono tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Omfs said:

Selamlar. Park halinde iken arka tampona sürtmüşler sanırım. Araç yıkayalım dedik pazar pazar canımız sıkıldı. Nasıl düzeltebiliriz ?

IMG_3352.jpeg

IMG_3354.jpeg

hocam bende bunlar için tamire boyaya fln vermezdim aracı. benim arka tamponu serviste boyamışlar. rengi tutturamamışlar. sedefli beyaz.:facepalm:

benim araçtada var bunlar gibi çizikler fln bu arada

Omfs and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/18/2024 at 5:22 PM, Omfs said:

yakın tonda oje alıp sürün. süper bir çözüm değil ama en azından ayıbını kapatır :) göze fazla batmaz.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, TiesTorN said:

yakın tonda oje alıp sürün. süper bir çözüm değil ama en azından ayıbını kapatır :) göze fazla batmaz.

Yanıtlar için teşekkürler. Henüz bir şey yapmadım ancak şu ürünü tavsiye ettiler. Kullananlar da memnun kalmış gözüküyor.

https://colorndrive.com/tr

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, Omfs said:

Yanıtlar için teşekkürler. Henüz bir şey yapmadım ancak şu ürünü tavsiye ettiler. Kullananlar da memnun kalmış gözüküyor.

bu tip ürünlerin hakkını vermek için zımpara ve pasta ile de uğraşmak gerekiyor. zımpara pasta uğraşmayacaksanız ojeden çok da farklı bir sonuç olmaz.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, TiesTorN said:

bu tip ürünlerin hakkını vermek için zımpara ve pasta ile de uğraşmak gerekiyor. zımpara pasta uğraşmayacaksanız ojeden çok da farklı bir sonuç olmaz.

Pakette hepsi mevcut görünüyor. Uygun vakitte deneyeceğim gibi. Uygularsam sonuçları paylaşırım.

Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok