Eat my dust, dust eaters.
2 2

Bu konuda 723 mesaj var

lirayla kuruşla yakıt hesabı yapılmaz abicim, sürekli değişken değerler onlar. kaç lt yakıyor o önemli :) seneye bu konuya girip bu yazıyı okuyan adam hiçbirşey anlamaz misal. gerçi ben şu anda da anlamıyorum da...

aynen ya +1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ne zaman aracım x litre yakıyor dersem, çoğu zaman "yani kaç kuruş yakıyorsun?" cevabı alır(d)ım. Son zamanlarda litresini söyleyenler biraz arttı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ şehir içi km de 2 lira yakıyor. uzun yolda 100km de 11-12 litre ortalama. biraz basayım dersen sonu yok 50 litreye kadar çıkıyor 100km de. 

Hocam burada bir yanlis olmasin?.. Kilometrede 2 TL 100km'de 200TL eder, guncel pompa fiyatlariyla 100km'de 41,58 litre oluyor da onun icin soruyorum... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar teşekkürler. araç aileden ama benim asıl arabam mazda cx 3 e binmeye devam ediyorum. yanlış anlama olmasın :)  bir yanda da bu var tabi. bu arada araç uzun yolda 11-12 litrenin altına inmiyor ne kadar kassak da inmiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Recreational araba işte. Kafa dağıtmak için binilecek arada arada ankara çevre yoluna çıkılacak 8 tur atılacak eve dönülecek araba :D Gözü karartıp yazlıga gidilirse herhalde bir iki aylık maaşı bağlamak lazım arabaya :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

www.atco.com.tr yi inceler misiniz?

gittim buraya, adamlar tamamen şanzıman üzerine yoğunlaşmışlar iyi bir yere benziyor, profesyonel.

bana yakın olan sanayide bir kaç "iyi" denilen şanzıman ustalarına da danıştım...

ustalar diyor ki aracı biraz daha sür getir açalım filtreye bakalım, filtrenin durumuna göre (biriken partikül & kirlere göre) içinde ne olup bittiğini ben sana söylerim onun üzerinden aksiyon alırız modundalar.

atco diyor ki (test sürüşünden sonra) dişlilerde ya da kavramada mekanik bir sorun yok gibi sadece selenoidlerden birinde sıkıntı olabilir ya da valf gövdesi üzerindeki kanallardan 1-2 tanesi tıkanmış olabilir. deneme amaçlı yeni bir valf gövdesi takarız diyor (valf gövdesi = tüm selenoidlerin ve kanalların olduğu hidrolik parça, yani herifler öyle tek tek selenoid peşinde koşmak yerine tamamını yeniliyor) olursa parasını verir alırsın olmazsa eskisini geri takarız ama işçilik alırız.

başlangıçta ustalar sanki daha nokta atışı, atco ise biraz daha deneme yanılmaya girişiyor gibi geldi bana. eğer valf ile düzelmezse şanzımanını indirip cihazlarımıza bağlayıp gerekli testler sonucunda gereken revizyonu yaparız diyor atco.

ben "maliyeti çokmuş kem küm" şeklinde söylendikten sonra atcodaki genel müdür (evet benimle direkt muhatap olan adam genel müdürdü ne alakaysa, çaylı kahveli muhabbet ettik herifle :lol: halbuki ön tarafta bir sürü müşteri temsilcisi vardı) senin araçta zaten çok rahatsız edecek bi sıkıntı yok bi kaç ay daha kullan sen, biz de bu arada yeni bi cihaz siparişi verdik onun gelmesini bekliyoruz, tam olarak senin sorununa nokta atışı, valf gövdesini detaylı olarak test eden bir cihaz. o geldiğinde tekrar gel ona bağlayıp test edelim dedi senin parçayı. aklıma yattı, bakalım...

öte yandan sanayideki ustalar da teknik bilgileriyle bana güven verdiler, ama bilemedim... atco daha pro çalışan bir yer gibi. bir ara gidip ustalardan da fiyat almak gerek belki filtreyi gösterip.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam burada bir yanlis olmasin?.. Kilometrede 2 TL 100km'de 200TL eder, guncel pompa fiyatlariyla 100km'de 41,58 litre oluyor da onun icin soruyorum... 

Oşşş... Bi an kendi hesabıma göre kıyaslamak istedim tabi o arabaya binip keyif almak bambaşka birşeydir de bilmiyorum TR şartlarında yinede mantıklı gelmiyor bana. Yukarda ki hesaba bakarsak 100kmde benim depoyu yiyor nerdeyse şaka gibiymiş :D Gidip meraktan birde aracın deposuna baktımda 70lt diyor, anlaşılan agresif kullanımla fazla bir yere varılamıyor  :P 11-12lt kullanımda böyle bir araç için idealdir bence 500bg gücünde bir arabaya göre çokta iyi bile denebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar teşekkürler. araç aileden ama benim asıl arabam mazda cx 3 e binmeye devam ediyorum. yanlış anlama olmasın :)  bir yanda da bu var tabi. bu arada araç uzun yolda 11-12 litrenin altına inmiyor ne kadar kassak da inmiyor. 

2014 5L V8 Mustang'de aşağı yukarı o kadar yakıyor hocam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gençler konu 3 gün hareketsiz kaldı, ben gelip kendi aracım hakkında önemli bişey yazınca mı aklınıza geldi benim konumla alakasız bu yorumları yapmak?  :baba:

neyse şuraya da quote yapayım bari yeni sayfaya. fikri olan yazabilir, başka konu hakkında yazmak isteyen de kendine yeni konu açsın artık, jj konumu yeterince hijack etti zaten  :8

gittim buraya(atco), adamlar tamamen şanzıman üzerine yoğunlaşmışlar iyi bir yere benziyor, profesyonel.

bana yakın olan sanayide bir kaç "iyi" denilen şanzıman ustalarına da danıştım...

ustalar diyor ki aracı biraz daha sür getir açalım filtreye bakalım, filtrenin durumuna göre (biriken partikül & kirlere göre) içinde ne olup bittiğini ben sana söylerim onun üzerinden aksiyon alırız modundalar.

atco diyor ki (test sürüşünden sonra) dişlilerde ya da kavramada mekanik bir sorun yok gibi sadece selenoidlerden birinde sıkıntı olabilir ya da valf gövdesi üzerindeki kanallardan 1-2 tanesi tıkanmış olabilir. deneme amaçlı yeni bir valf gövdesi takarız diyor (valf gövdesi = tüm selenoidlerin ve kanalların olduğu hidrolik parça, yani herifler öyle tek tek selenoid peşinde koşmak yerine tamamını yeniliyor) olursa parasını verir alırsın olmazsa eskisini geri takarız ama işçilik alırız.

başlangıçta ustalar sanki daha nokta atışı, atco ise biraz daha deneme yanılmaya girişiyor gibi geldi bana. eğer valf ile düzelmezse şanzımanını indirip cihazlarımıza bağlayıp gerekli testler sonucunda gereken revizyonu yaparız diyor atco.

ben "maliyeti çokmuş kem küm" şeklinde söylendikten sonra atcodaki genel müdür (evet benimle direkt muhatap olan adam genel müdürdü ne alakaysa, çaylı kahveli muhabbet ettik herifle :lol: halbuki ön tarafta bir sürü müşteri temsilcisi vardı) senin araçta zaten çok rahatsız edecek bi sıkıntı yok bi kaç ay daha kullan sen, biz de bu arada yeni bi cihaz siparişi verdik onun gelmesini bekliyoruz, tam olarak senin sorununa nokta atışı, valf gövdesini detaylı olarak test eden bir cihaz. o geldiğinde tekrar gel ona bağlayıp test edelim dedi senin parçayı. aklıma yattı, bakalım...

öte yandan sanayideki ustalar da teknik bilgileriyle bana güven verdiler, ama bilemedim... atco daha pro çalışan bir yer gibi. bir ara gidip ustalardan da fiyat almak gerek belki filtreyi gösterip.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hemen bi öksüz yetim muamesi moduna girmişsin yavrucum :lol::mrgreen:

Öte yandan sanayideki ustalar olması gereken hamleleri söylemiş zaten olm. Dediklerini yap işte biraz sür sonra git filtreni falan göster değişecekse falan ona göre değiştirtirsin zaten. Boşu boşuna değişmesin şimdi yargısına girme bence zaten o uğurda gidiyorsun sanayiye açmışın kesenin ağzını artık olacaksa sırayla hepsi elden geçecek. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Size akil verirken benimki bozuldu :D

Benim problem, motor sogukken oluyordu. Havalar sogumaya baslayinca oluştu. Araci aldığım 2 hafta birsey yoktu, sadece sabahlari pRND yaparken bir tik sesi geliyordu.

Aniden havalar sogudu, kasım başı gibi.

Cam buz tutmuştu.

O sabah calistirdim, cami temizledim, vitesi gecirdim, tik yerine lap yapti, ariza isigi yakti.

Sonrasinda gaza bastim 3000 devirde ancak kavrama yapti. Yani sogukta araç kavrama ozelligini kaybetti.

Bekledim 5 dakika, kaloriferden sicak gelince tekrar denedim, arac yürüdü.

Turbinim (tork konvertor) eskimiş. Kia dan anlayan bir yere gittim, onlarda türbini söküp, istanbula turbinciye gonderdiler, kim bilmiyorum.

6 gün icinde topladilar, suan hic sorun yok. Asinan parcalar sogukta büzüşünce yag basinci yukselemiyor ve kavrama yapamıyor arac. Verdigi hata kodu F0740, yag basinci düşük.

Yag seviyesi ivir zivir tamamdi. Filtre temizdi, aldigim gibi ilk yaptigim sey yag ve filtre degisimiydi, soguk hava ile bu sorun nüksetti.

Tork konverotorunde boyle birsey yasayan olursa diye yazayim dedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim araçta aldığım günden beri 10w60 yağ var, kıllanıyorum... acaba yağ eksilttiği için çakallık yapıp 10w60 mı koydular eksiltmesin diye, yoksa kekolar sağdan soldan "performansı arttırıyo abi süper yağ" falan diye duyupta mı koydular, emin olamıyorum... aldığım tipler biraz kekoydu gerçi, o yüzden 2. seçeneği daha olası buluyorum ama belli de olmaz. 0w40 (mobil 1 tam sentetik) yağ siparişi verdim şimdi gelsin bir değişelim bakalım nasıl bir durumla karşılaşacaz  :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Katalogda yazan neyse onu kullanmak lazım. Eğer hep 10w60 kullanıldıysa devam etmekte fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bişeye mal olmaz, eksiltirse yine 10-60'a geçerim olur biter :lol:

Katalogda yazan neyse onu kullanmak lazım. Eğer hep 10w60 kullanıldıysa devam etmekte fayda var.

katalogda yazan 0&5w - 30&40 LL01 sertifikalı yağlar (yani neredeyse tüm standart kalınlıktaki yağlar) kullanılabilir yazıyor. LL01 sertifikası önemli olan (long life 01). aldığım yağ da BMW LL01 sertifikalı.

genel kanı 5w30 koyulması gerektiği yönünde ancak, motorun yaşı dolayısıyla çok ince kaçabilir diyerekten en azından 40 alayım dedim. ne zamandır 60 kullanılıyor bilmiyorum, ben aldığımda öyle geldi. bagajda kutusu duruyordu eleman daha yeni doldurmuş öyle vermişti. ancak 60 yağ bana israf gibi geliyor. hem lüzumsuz kalın olduğu için motoru yoruyor hem de daha çok yaktırıyor(haliyle performansı da düşürüyor), belki sürekli dipgaz kullansam aracı daha iyi koruma sağlar doğrudur ama, dipgaz gittiğim sürüş yüzdemin %10'u falandır belki ancak ondan gerek görmüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

0w40 yağı koyalı 1000km kadar oldu sanırım, herhangi bir sıkıntı yok. görünen o ki tahmin ettiğim gibi işgüzarlıktan koymuş eski sahibi 10w60'ı. araca supercharger takıp piste çıkarıyor sanacak gören de kekoları... gereksiz işler.

neyse,

akü işleriyle uğraşırken aracın bir özelliğini daha keşfettim, akü belli bir zayıflama eşiğine ulaştığında araç rölanti devrini değiştiriyor, çok ilginç. ben hep rölantisinde sorun var sanıyordum da olay tamamen akü yüzündenmiş. normalde 500 rpm'de rölanti çeviriyor araç, akü çok zayıfladığında (araç kapalıyken müzik dinleyerek bitirme gibi) 700 rpm'e çıkarıyor, belli bir değere şarj olana kadar da böyle tutuyor indirmiyor. 500de alternator yeterince yüksek akım veremiyormuş çünkü.

adamlar 16 yıl önce bunu bile düşünmüş, şaka gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

0w40 yağı koyalı 1000km kadar oldu sanırım, herhangi bir sıkıntı yok. görünen o ki tahmin ettiğim gibi işgüzarlıktan koymuş eski sahibi 10w60'ı. araca supercharger takıp piste çıkarıyor sanacak gören de kekoları... gereksiz işler.

neyse,

akü işleriyle uğraşırken aracın bir özelliğini daha keşfettim, akü belli bir zayıflama eşiğine ulaştığında araç rölanti devrini değiştiriyor, çok ilginç. ben hep rölantisinde sorun var sanıyordum da olay tamamen akü yüzündenmiş. normalde 500 rpm'de rölanti çeviriyor araç, akü çok zayıfladığında (araç kapalıyken müzik dinleyerek bitirme gibi) 700 rpm'e çıkarıyor, belli bir değere şarj olana kadar da böyle tutuyor indirmiyor. 500de alternator yeterince yüksek akım veremiyormuş çünkü.

adamlar 16 yıl önce bunu bile düşünmüş, şaka gibi.

adamlar M6 da 4 tane yağ pompası kullanıyor ( normal insani araçlarda 1 tane vardır ) M panel den bu yağ pompalarının durumunu sorguluyabiliyorsunuz.

sebebini sorduğumda yol eğimine göre pompalar her zaman işlevini tam yapabilmesi için aracın bilgisayarı tarafından ayarlanıyormuş.

BMW bunu da düşünmüş :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

Sanziman isi ne oldu ?..

sorman ilginç, daha bugün atco'yu aradım :)

atco'daki elemanlarla en son gittiğimde (sanırım 2 ay önce falan) konuşmuştum, şanzımanın "valve body"sini test eden bi makina gelicek siparişini verdik bekliyoruz, en kesin sorun tespitini onunla yaparız biraz bekleyin demişlerdi. bugün aradım makina gelmiş ancak daha tam olarak kurulamamış sanırım. şubata kadar herşey oturmuş olur o zaman gel dediler, bekliyorum...

bu makina ne işe yarar derseniz, komple valf gövdesini değiştirmek yerine test ediyor nokta atışı yapıyor. gövde üzerindeki selonoid'lerden biri bozuksa mesela onu tespit edip cüzi ücrete değiştirip sorun hallolabiliyor. benim şanzımanı kime gösterdiysem "muhtemelen valf gövdesinde sıkıntı var" şeklinde yorumlandı zaten verdiği tepkilerden, umudum büyük o yüzden  :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:) , ya su MTV'yi az odeme mevzusuna baktim da oradan geldi aklima senin aracin... Motor hacmi, model bakinayim derken sanziman isine gozum takildi... Yoksa atco'da calismiyorum... :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok