Eat my dust, dust eaters.
2 2

Bu konuda 722 mesaj var

10 hours ago, wazzap said:

Ties, bi arabayı Almanya'ya mı götürseydin keşke? 

dedik zamanında, hala oradaki ustalar burada da var diyor adam. 

Arkadaşım haftasonu gezerken evinin önünde arabasını lifte kaldırmış altında uğraşan 70'lik amcalar var burada. Öngörülemeyen mekanik arıza diye bir ifade kullanana yarım akıllı muamelesi yaparlar. 

kaptanpedal tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Su "yaptir sat, git yerine sunu al" vs. muhabbeti bana yillar once DHW'de yasanan sekerli/sekersiz cay muhabbetini hatirlatti... "Cay sekerli icilmez" , "sekerli cayda cayin tadini alamazsin" vb. bir dunya ifade vardi en son kimdi tam hatirlamiyorum sanki epiydi, soyle birsey soylemisti, aklima yer etmis bak; "arkadas ben cay sevmiyorum, ben sekerli cay seviyorum" ... Bu da ayni o hesap, tamam biz 2000 model araba tercih etmiyor olabiliriz, ugrasmayi sevmiyor olabiliriz, 1.4-1.6 motor tercihimiz olabilir de adam da bunu seviyor, don dolas ayni seyleri soylemenin alemi yok... Isin bir diger boyutu; muhtemelen kendi maddi durumumuz uzerinden olaya bakip, kendimizce mantikli olani soyluyoruz da goruldugu kadariyla @TiesTorN'un olusan bu maddi yukun altindan kalkacak durumu da var, o yuzden kasmaya gerek yok... 

Ayrica bana sorsaniz ben de almam 2000 model bir arac ama aldiktan sonra bu kadar ugrasip adam ettigim arabanin tadini cikarmadan da satmam acikcasi... 

cherqes, quad and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN izmirden geçerse yolun bir gün beni gezdirsene arabanla bir iki tur (ben kullancam demiyorum yan koltuğu istiyorum). harbi aşırı merak ettim bu arabayı. iki bira ısmarlarım sana :) 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mesela, 2 hafta önce benim araçta da bir problem oldu.
Turbodan olduğuna emindim, internete bir sorayım dedim, sormaz olaydim.

okadar cok yanlış yonlendirildim ki, segman dağıtmaktan, conta yakmaya kadar dumanla alakali her sacmalik yazıldı.

ben zaten teşhisi koyup, 5 ay önce belirtiler basladi diye turbo kartuşu bile satin almıştım.

bir arkadaşımda kuyu vardı, aracı getirmeme yanasmadi, yapisir ona kalirim diye, ben de egsozu sokemedim vs vs, zaten yonlendirmelerden kafami karıştırmışlardi.

Hatalı yönlendirmeler den kafam o kadar karistirildi ki, kalktım dizel pompa, turbo vb. bakan ustaya götürdüm. turbo cikti, tabi adam elindekini taktı geçti. yoksa bir de inceleme parasi vercektim, hallet dedim mecburen.

simdi satilik turbom var, sıfır peh...2aaffcb011aac777fea8648846b6dfab.jpg941c21efcc19c4c7aea265e2cc0106ab.jpg

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski araba almak, onunla ilgilenmek, parçalarını değiştirmek falan aslında keyifli bir uğraş ama kendin yapıyorsan.

Sürekli bozulan ve her bozulduğunda oto sanayideki ustalarla muhattap olunan bir araç kullanmak benim eğlence anlayışıma pek uymuyor. Düşünsenize bütün haftasonunu sanayi çayı içip usta çatalı seyrederek geçiriyorsunuz. :D

Güzel bir garajım, bol vaktim biraz da param olsa ilk yapacağım şeylerden biridir bu. Tabi bu uğraştığım araç haftasonu arabası olacaktır. Çoluk çocuk gecenin bir yarısı yolda kalmayı göze alamam.

Ties'a sat diyenler galiba arabanın alıcısı. Yoksa bunun başka mantıklı bir açıklaması olamaz. Bu kadar emek, bu kadar para harcandıktan sonra bu araba satılır mı?

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaş iyi ki bi sat dedik demez olaydık. satmasın aman. sıfır motor yaptırsın kullanmaya devam etsin. biz sanki ties'in kötülüğünü istiyoruz. adamın yaptığı masraf ve stres sonlansın diye dedik. yoksa bize ne satıp satmaması. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Whooosh said:

Sürekli bozulan ve her bozulduğunda oto sanayideki ustalarla muhattap olunan bir araç kullanmak benim eğlence anlayışıma pek uymuyor. Düşünsenize bütün haftasonunu sanayi çayı içip usta çatalı seyrederek geçiriyorsunuz. :D

öyle deme onun da zevki başka :zuh: tek ustam var benim çok da iyidir, kankaya bağladık zaten adamla. ben bazen bir şey yaptırmayacak olsam bile arada gider oturur çay içer sohbet ederim. o ortamlar hoşuma gidiyor. araba hakkında konuşmak kafa patlatmak vs.

gerçi bu aralar biraz tripli, gidip kendi parçalarımı kendim alıyorum diye yapıyor tribi heralde, kendi parçadan kazanamıyor ya. ben gidip içime sine sine görerek OE parça almak istiyorum arkadaş sana ne ki... işçiliğini almıyo musun zaten. ustalar da bir acaip. niye benim aldığıma güvenmiyor musun diyor :lol: bu şekilde arabasıyla uğraşan hangi çatlak olsa böyle bi durumda gider içine sinen parçayı kendi alır zaten heralde, bana has olmasa gerek...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben kendim götürüyorum.
internette bulunan fiyata bile soylemiyorlar ki, yuksek rakam cikartiyorlar parçalara.
aldı sattı giriyor ille üstüne.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 28.02.2018 at 19:04, TiesTorN said:

öyle deme onun da zevki başka :zuh: tek ustam var benim çok da iyidir, kankaya bağladık zaten adamla. ben bazen bir şey yaptırmayacak olsam bile arada gider oturur çay içer sohbet ederim. o ortamlar hoşuma gidiyor. araba hakkında konuşmak kafa patlatmak vs.

gerçi bu aralar biraz tripli, gidip kendi parçalarımı kendim alıyorum diye yapıyor tribi heralde, kendi parçadan kazanamıyor ya. ben gidip içime sine sine görerek OE parça almak istiyorum arkadaş sana ne ki... işçiliğini almıyo musun zaten. ustalar da bir acaip. niye benim aldığıma güvenmiyor musun diyor :lol: bu şekilde arabasıyla uğraşan hangi çatlak olsa böyle bi durumda gider içine sinen parçayı kendi alır zaten heralde, bana has olmasa gerek...

Ustadan ustaya değişiyodur o. Bende kendi parçalarımı kendim almaya başladım 2 senedir, hatta bazen bişi oldumu ustaya sölesem sen hallet ya ver siparişi gelsin takarız modunda. Fiyatınıda soruyor gerçi kaça aldın falan diye çok iyi almışsın falan muhabbetini çeviriyoruz. Epey bi araç yönlendiriyom gerçi o kadar idare edecek bizi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, Onur said:

@TiesTorN var mı motor hakkında bir gelişme?

yok, tüm gerekli parçaları alıp bıraktım, rektifiyeci gömlek çakacaktı en son. sonrasında toplamaya başlayacaklar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

motor yapılmaya devam ediyor, ben de ustaya git gel parça al vs. işlerinde yardımcı oluyorum. bostancı sanayiden üst kapak ve yağ seviye müşürü al gel dedi mesela dün, bi koşu gittim kaptım geldim :lol: el birliğiyle topluyoruz motoru tamamen her şeyiyle yep yeni olacak şekilde tüm zincirlerine kadar.

IMG_20180307_WA0015 IMG_20180307_WA0016 IMG_20180307_WA0017 IMG_20180307_WA0018 IMG_20180307_WA0019 IMG_20180307_WA0020 IMG_20180307_WA0022 IMG_20180307_WA0023

Atrin, pentaman, Hamso and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

onu daha sonra konuşuruz, şimdi üzüntüye sebebiyet vermek istemem :lol:

alternator'ü yenilettim. bizim araçlarda su soğutmalı alternatör var 150 amperlik hayvan gibi bir şey, ilk resimden görülebilir. içi leş gibi kireç olmuş, temizledik baya bir. mekanik kısmına hiç bir şey olmuyor bunların, siz ölürsünüz o ölmez, ancak konjektör kısmı (voltaj regulatörü) ve rulmanları(bilya) o kadar dayanıklı değil. benim araba 240.000 km'de, regülatörün ömrünün sonları aslında. çalışıyor ama her an yolda bırakabilir. zaten açtığımızda rulmanların yağının aktığını ve ses çıkardığını gördük, dağılması yakınmış (2 tane var). içindeki bobinin ortada sabit durmasını sağlayan gömlek de çatlamış, onu da yeniledik. altta ortadaki resimde yuvanın içindeki yarım ay şeklinde siyah parça kırık gömleğin yarısı.

IMG_20180309_163558IMG_20180309_141153

IMG_20180309_135026 IMG_20180309_134920IMG_20180309_135113

normalde voltaj regülatörü ayrı satılmıyor(son resimdeki parça), bulmak imkansız gibi bir şey. bozulduğunda komple alternatör değiştirilir ki onun da fiyatı 5000-6000 TL gibi bir şey, tamamen saçmalık. 2 tane benimle aynı kafada çok iyi arkadaşım var (kardeşler) 740D kullanıyor onlar da, alternatörlerimiz birebir aynı. vakti zamanında nasıl bir şanssa toptancıdan 2 tane bulmuşlar bu parçadan almışlar, birini de köşeye atmışlar ileride lazım olur diye. bana kısmetmiş :) elimizde böyle bir parça var kullanmak istersen dediler, gözüm kapalı atladım... bozulmasını bekleyip 5k+ vermektense 1k'ya yenilemiş oldum. bir 250k daha gider artık bu halde.

arabada yenilenecek şey kalmayana kadar devam :zuh:

Atrin, rammstein and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oh oh maşallah bide tabi hazır deri yarılmışkan kalp haricinde böbrekti mideydi diğer davalarda çıkmaya başlamış. Masraf başından aşmaya başlamış bile çok merak ediyorum finalde ki rakamı vaziyet ne hal alcak oda ayrı mesele inşallah adam olur arabada oldu gibi olupta zırt pırt yine sanayi yolları tutturup şu ustaya 250lira bu ustaya 250lira bilmemne parası durumu alırsa çok can sıkmaya başlar.

Ufak çaplı kendi arabamdan biliyorum canımın sıkıldığı dönemler olmuştu. Bişiyi yaptırmaya diye gidiyorsun osu busu değişcek diyolar masraf ettiriyosun falan sora istediğin şekilde olmayan bişiler oluyo hadi tekrar gidiyosun orasının çözemiceği bişiye denk geldinmi bide bi daha sıfırdan başlar gibi uğraşıyorsun. 10 gün içinde 5 kez rot balansa gittiğimi hatırlıyorum en sonunda 3. farklı gittiğim yerde durum anlaşıldı mesela ama o zamana kadar stres zaman kaybı ve para kaybı illallah getirtiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyedeki o yaşta en garanti temiz arabalardan bir olacak diyebiliriz değil mi?
Sahibi bizzat antiaging operasyonlarına katıldı daha ne olsun.

qwerty tarafından düzenlendi
rammstein and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

en son yazalı 1 aydan fazla olmuş, canım sıkıldı biraz başımdan geçenleri anlatayım bari...

tabii ki bu arabanın sorunsuz bitmesini beklemiyordunuz değil mi? :1pof:

1 aylık çilekeş süreci çok uzatmadan özet geçmeye çalışacağım... her zaman götürdüğüm ustam rektifiyesini yaptı güzelce tertemiz topladı motoru, her şey güzel. motorla alakalı tüm parçalar 0'landı, vanoslar hariç, onlar da zaten düzgün çalışıyordu... neyse, arabaya koydular motoru bağladılar marşa bastılar... motor çalıştı... kısa süre sonra anladık ki vanosların ikisi de çalışmıyor, yağ basıncı sağlayamıyor. vanos nedir diye soranlara kısaca hondadaki vtec mantığı diyebilirim. vanosların üstünde aynı zamanda egzantrik sensörlerinin motor zamanlamasını okuması için gereken özel şekilli saç plakalar takılıdır, beyin buna göre ateşlemeyi düzenler.

vanos'ların çifti de çalışmadığı için motor değişken zamanlı çalışamıyor sabit zamanlı çalışıyor bu da düşük devirlerde performansın ölü olması demek. ne yaptılar ne ettiler ayarlamayı beceremediler. adamların elinde parça da yok, deneyemiyorlar. aynı motordan 2 hafta sonra gelecek dediler ondaki parçaları deneyeceğiz(özellikle vanos ile ilgili parçalar) dediler bekledik, 2 hafta geçti ama hala sallamamaya devam ediyorlardı. zaten bu 1 değil 2 değil, daha önce de çok defa benzer şeyleri yaşamıştım özellikle egsoz tıkandığı zamanlarda. sanki usta onlar değil benim. sürekli benim peşlerinde koşmam gerekiyor sürekli benim kafa patlatmam gerekiyor, ben zorlamasam araba yatıyor orda. motor gelecek diye benim motoru açmışlar bekliyorlarmış, ben de artık sinirlendim kapayın motoru çabuk almaya geliyorum arabayı Allah belanızı versin bi bokla ilgilenmiyosunuz başka yere götürücem dedim, 2 yıllık ustamla bi kavga dövüş oldu sonunda aldım arabayı ama daha da rezil hale getirmişler araç hiç yürümüyor. apartmanın önüne zar zor getirip attım, geçen perşembe marşa bastım artık şunu düzgün bir yere götüreyim yeter diyerek @jackjoker'in de daha önceki tavsiyesiyle (askar - veysel usta) bu sefer de motor hiç çalışmadı... tüm küfür dağarcığımı zorlayarak çekici çağırdım, çekici arabayı üstüne yüklerken çekme motoru bozuldu falan, bahtsız bedevi ve kutup ayısı ilişkisi yaşadım... neyse sonunda çekici ile askar'a attım arabayı. veysel ustaya durumları anlattım gözünü seviyim halledin şunu dedim artık ağlayacaktım. adam çok sakindi sıkma canını hallederiz sıkıntı yok dedi. durum ne olacak göreceğiz, araç orda şu anda.

not: bu arabaların orjinal vanosları kronik sorunludur, orjinal 0 taksan bile aşağı yukarı 50k km sonra çöp olur. kendim amerikadan 2 tane bir daha kesinlikle bozulmayacak şekilde "rebuild" edilmiş vanos getirttim;

https://drvanos.com/index.php/m62-vanos

veysel ustaya bunları verdim; şunları takın lütfen, sente ayarını da yapın şeklinde. haftaya kadar hallederiz dedi gönderdi. bakalım göreceğiz.

rektifiyeden sonra bir de şöyle bir sorun çıktı;

marşa basarken bazen motor boğulup çalışmıyordu, motora benzin sağlayan hattı pense ile sıkıp benzini kestiğimde enjektörler pistonlardaki benzini azar azar yakarak kıvama getirdikten sonra çalışabiliyordu ancak videodaki gibi. saçma sapan bir durum.

veysel ustaya bunu da söylediğimde zamanlamayı okuyamadığı için gereksiz fazla yakıt basıp motoru boğma olasılığı var, vanosların düzelince muhtemelen bu da düzelecek dedi.

ne kadar acaip şeylerle uğraşıyorum yahu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı arabalarda ve motosikletlerde böyle çok fazla şeyi söküp takınca yada değiştirince kalibrasyon yaptırmak gerekebiliyor. Bilgisayara bağlayarak yada belli tuş kombinasyonları ile aracı çalıştırıyorsunuz, araç bir süre kendi kendine bir şeyler yapıyor ve sensörlerden topladığı verilerle beynini yeniden programlıyor.

Belki böyle bir şey de olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ne diyim artık araç benim olmadan benim tadım kaçtı. Umarım hayırlı bir sonuç çıkar bunun neticesinde pek hayra alamet şey değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN, hocam geçmiş olsun, sıkma canını hallederler illa ki. Benim kişisel tecrübem tanıyıp güvendiğin ustalar her ne konuda olursa olsun daha kolay sallıyorlar, o yüzden direkt baştan ahbap olmadığın birinin yapması daha iyidir belki de.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, pentaman said:

@TiesTorN, hocam geçmiş olsun, sıkma canını hallederler illa ki. Benim kişisel tecrübem tanıyıp güvendiğin ustalar her ne konuda olursa olsun daha kolay sallıyorlar, o yüzden direkt baştan ahbap olmadığın birinin yapması daha iyidir belki de.

doktor mühendis avukat için de geçerli mi bu hocam? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok