Eat my dust, dust eaters.
2 2

566 posts in this topic

şöyle bi baktım da hazirandan beri mesaj atmamışım :)

geçen gün difransiyel kırıldı, onun hikayesini anlatayım..... dermişim... :lol: yok öyle bişey tabi.

şaka bi yana ciddi olarak değişmeyen parça kalmadı araçta, dolayısıyla sorun da kalmadı. 6 aydır tek sorun çıkarmadı, normal insanlar gibi bakım olarak sadece yağ ve filtremi değiştirebildim ilk defa geçen hafta :mrgreen:

param olursa daha yapacağım çok fazla şey var ama %99'u keyfi şeyler, önemli sorunların hepsi bitti.

Thustu, Ranilin, quad and 5 others like this

amerikada yasasaydin pmp my car usulu eski bir arabayi bastan yaparlardi

seninki o hesap oldu 1-2 elden gecip duzeltilen oarca ile nerdeyse geri kalan hersey degisincede evet bi zahmet sorun cikmasin

lego gibi kac kere sokuldu tonla parcasi degisti.

en azindan parayla arada saadet oluyormus onu gorduk :D

Hamso likes this

bu kasa en iyi 5 serisi olacak galiba. '' F '' kasalarda güzelde bence bunun gibisi gelmez. veya gençliğimiz zamanına denk geldi ondan beğeniyorum.

e39'larda REST tuşu vardır, motoru kapattıktan sonra basılırsa içeriyi 15dk daha ısıtabilir motor sıcaklığı ile ama tabi bunun çalışabilmesi için sıcak suyun devirdaim olması gerekiyor, motor kapalıyken bunu sağlayan küçücük bi elektrikli su pompası var. bendeki ilk aldığımdan beri kararsızdı bazen çalışıyo bazen çalışmıyordu artık hiç çalışmıyor... her elektroniğe olduğu gibi pompa da ölmüş.

kime sorsak tamiri yok yenisini alacaksınız diyorlar, yenisinin fiyatı da 3000 TL :lol: çıkma alsam ne zaman patlayacağı belli değil sonuçta o da eski.

tabi ki her parçada olduğu gibi bunun da tamiri mümkünmüş, sanayi kekosunun haberi yok sadece. küçük bir araştırmadan sonra içindeki biten parçaların 2 adet zener diyot, 2 adet kömür fırça, 2 de rulman (rulman isteğe bağlı ama açılmışken neden sıfırlanmasın) olduğunu gördük. parçaları sipariş verdik 800 küsür tl tuttu. 3000 nereee, 800 nere... çıkma pompa fiyatına sıfırlamış olacağız parçalar geldiğinde.

aslında gerekli komponentleri yeniledikten sonra elektroniklerin büyük çoğunluğu ölümsüz, sadece hangi komponentlerin zayıfladığını ve yenilemek gerektiğini bilmeniz yeterli. maalesef türkiyede bunu bilen sayısı %0.0000001 falan. onlara kalırsa hiç birşeyin tamiri yok her şey 0 alınmalı.

wazzap, Thustu, pentaman and 3 others like this

Son dediğin cümleye katılmıyorum. Türkiye'de problem her şeyi sıfır alsan da adamların üstüne problem ekleyebilmesi. Bunun tamirinin mümkün olmadığını düşünen adamla sıfırını taktığında problem yaratan adam aynı kişiler. Bunlara bir "usta" lafı yapışmış, kendilerine bıraksan arabayı paramparça edecekler, insan korkudan araç bozulmasın diye dua ediyor.

infestor and Thustu like this

araçtaki sorunlar bitince opsiyon listesine girişmeye başladım :lol: zamanında o kadar çok donanım opsiyonu sunulmuş ki bu araç ile... çok nadir parçalar, zor bulunuyorlar ama uygun fiyata buldukça alıyorum. parçalanmış hurda araçlardan çıkıyorlar genelde.

geçen hafta "homelink" aldım; garaj kapısı kumandası. tavana monte. aktif kullandığım 3 adet garaj vardı zaten, mükemmel oldu :)

hqdefault.jpg

emre666, Thustu, pentaman and 2 others like this

çok komik bir fiyata buzdolabı buldum (yine orjinal donanım - opsiyon) ama almadım. aslında çok iyi bir şey, çok güzel soğutuyor ama bagajda lpg tankı gibi yer kaplayıp bagajı küçültüyor + gereksiz yere ağırlık.

Hakikaten araçta buzdolabı nedir yahu? 1000 günde 1 kere kullanılabilecek bir şey belki de. Ties, şey güzel olabilir mesela gözlüklük falan varsa opsiyon olarak.

On 02.03.2020 at 10:17, TiesTorN said:

araçtaki sorunlar bitince opsiyon listesine girişmeye başladım :lol: zamanında o kadar çok donanım opsiyonu sunulmuş ki bu araç ile... çok nadir parçalar, zor bulunuyorlar ama uygun fiyata buldukça alıyorum. parçalanmış hurda araçlardan çıkıyorlar genelde.

geçen hafta "homelink" aldım; garaj kapısı kumandası. tavana monte. aktif kullandığım 3 adet garaj vardı zaten, mükemmel oldu :)

hqdefault.jpg

kumandalar nasıl tanıtılıyor. 

açma tuşuna basarken havadan sinyalini yakalama şekliyle kayıt ediyorsun?

2 hours ago, emre666 said:

kumandalar nasıl tanıtılıyor. 

açma tuşuna basarken havadan sinyalini yakalama şekliyle kayıt ediyorsun?

tanıtma işi biraz çetrefilli... cihaz amerikan frekanslarına uygun olduğu için burdaki kumandaları algılamıyor. anahtarcıdan başka bir kumanda aldım 4 tuşlu, ilk 3 tuşuna garajlarımı kaydettim sonra o kumandanın içindeki elektronik devreyi alıp bu cihazın içindeki devreye entegre ettik. şimdi hem kendisi çalışıyor hem de diğer kumanda çalışıyor tuşlara basınca. bir gün amerikan frekanslı bir kumandaya denk gelirsem onu da tanıtabilirim, 1 tuşta 2 farklı frekans olur. (evet havadan yakalıyor)

emre666, pentaman and rammstein like this

daha önce hiç bahsettim mi bilmiyorum, bu araçlar fabrikadan 105c'lik termostat ile geliyorlar. motorun standart çalışma sıcaklığı 110c. ben arabayı alır almaz bunun hayatımda duyduğum en saçma şeylerden biri olduğunu düşünüp hemen 88c'lik termostat almıştım, motor çalışma sıcaklığı 95-100c arasına inmişti. araştırdığımda gerçekten de saçma olduğunu gördüm, bmw vakti zamanında emisyon kurallarına uyabilmek ve az yaktırabilmek için böyle bir yola gitmiş, yoksa motorun verimli çalışmasıyla falan hiç bir ilgisi yok. neyse gel zaman git zaman 3 yıldır o şekilde kullanıyordum ama 95-100c seviyelerinin de hala yüksek olduğunu düşünüyordum. zaten arabayı soğukken çalıştırdıktan sonra 80c dolaylarında gaza abandığımda arabanın çok daha iyi performans verdiğine defalarca kez şahit oldum, motor ısındıkça performans düşüyordu.

her neyse, ben motoru daha da soğutmanın yolunu aradım taradım ancak benim motora uygun daha düşük dereceli bir termostat bulamadım. benim motorun eski versiyonu için 75c'lik termostat var ama benimkine uydurmak için modifiye gerekiyor, uğraşmadım. onun yerine mevcut termostatı çıkarıp üstündeki gerdirici yayı ısıtarak zayıflattım daha erken açsın diye, artık motor 70-80c'yi geçmeyecek şekilde çalışıyor :lol: performans bariz şekilde arttı ve soğutma sistemi çok rahatladı, su hortumlarının eski basıncından eser yok. ancak uzun vadede bir zararı var mıdır bilmiyorum (yağ çok ısınamadığı için çamurlaşma vs yapar mı) bir de şimdi yazdayız, kış soğuğunda 60c ye kadar düşer mi bilmiyorum, öyle olursa kullanılmaz zaten. o durumda 75lik termostat alıp modifiye edip takıp geçicem, kafa rahat olacak.

rammstein, wazzap and Thustu like this

arkadaş arabayı alalı 4 seneyi geçti hala yeni özelliklerini keşfediyorum... :lol:

motor kompartmanında boş duran bi hazne vardı hiç merak etmemiştim bu ne diye... deterjan haznesiymiş. içine konsantre (cam temizleyici) deterjan doldurulduğunda far ve silecek suyunu fışkırtırken belli bir oranda karıştırıp deterjanlı atıyormuş iyi temizlensin diye. vay anasını dedim herifler neler düşünmüş o yıllarda.. hemen doldurdum tabi :mrgreen:

Atrin, Mono and Thustu like this